كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)
عكس: يكي از نشست‌هاي كارگاه هم‌انديشي عرف پارلماني از راست: آقايان سعيد اردهالي، مهندس حامد سحابي، مهندس سپهر محمدي، دكتر مجتبي اميري، علي اكبر عبدالحسيني، دكتر محمد حسين بني‌اسدي، مهندس علي‌اصغر گلسرخي، و مهندس محسن رزم‌خواه

تاريخ كادرها در يك نگاه

نگارش اول: چهارشنبه 8 مهر 1394
چهار شنبه 30 سپتامبر 2015 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

تاريخ تفصيلي و تحليلي كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)‌ از ابتدا تا امروز - در بيش از پنج هزار صفحه و به صورت روزنوشت - به ثبت رسيده و اين كار ادامه خواهد يافت. نمونه‌اي از اين روزنوشت‌ها به شرح زير در همين بخش جاگذاري شده است:‌
- انجمن سازي در زادگاه
- تجربه‌هاي ساخت انجمن خانوادگي
- تاريخ جنبش كادرها براي مخاطبان امروزي
- جهش ژنتيكي؛‌ از رمه به جامعه
- گزارش پشت صحنه يك موفقيت مشروط

اما خلاصه‌ي فعاليت‌ كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت در تهران و در شهرستان‌ها به صورت بسيار خلاصه در ادامه آمده است:

 • نخستين كارگاه آموزش دستورنامه رابرت با حضور ده نفر از شخصيت‌هاي ملي از جمله آقايان مهندس سيد محمد بهشتي، مهدي جمالي بحري، دكتر مصطفي معين، مهندس محمد عطارديان، دكتر مجتبي اميري، دكتر محمد حسين بني‌اسدي، مهندس علي‌اصغر گلسرخي، مهندس بهرام شهرياري،‌ مهندس محسن رزم‌خواه و آرش كيخسروي با عنوان «هم‌انديشي عرف پارلماني» روز يكشنبه 17 ارديبهشت 1391 در سالن هيأت مديره انجمن‌ شركت‌هاي ساختماني تشكيل شد و نشست‌هاي آن مدت‌ها ادامه داشت و بعدها شخصيت‌هاي ديگري مثل آقايان سعيد اردهالي، مهندس حامد سحابي،‌مهندس سپهر محمدي و علي‌اكبر عبدالحسيني به اين جمع ملحق شدند. هدف آن كارگاه آشنايي اوليه با قواعد دستورنامه رابرت و حمايت از محلي‌سازي، آموزش و ترويج آن‌ها در ايران بود. گفتني است تمام شخصيت‌هاي محترمي كه در آن كارگاه حضور يافتند از هيچ كوششي براي آموزش و ترويج اين قواعد دريغ نورزيد‌ه‌اند و جا دارد از تمام آنان تشكر شود.
  JPEG - 19.7 kb
  يكي از نشست‌هاي كارگاه هم‌انديشي عرف پارلماني
  از راست: آقايان سعيد اردهالي، مهندس حامد سحابي، مهندس سپهر محمدي، دكتر مجتبي اميري، علي اكبر عبدالحسيني، دكتر محمد حسين بني‌اسدي، مهندس علي‌اصغر گلسرخي، و مهندس محسن رزم‌خواه
 • همزمان با برگزاري نشست‌هاي كارگاه هم‌ ‌انديشي عرف پارلماني، كارگاه آموزشي ديگري به همت آقاي علي‌اكبر عبدالحسيني دبير وقت ستاد اجرايي شوراياري‌هاي شوراي اسلامي شهر تهران براي 8 نفر از كارشناسان وقت آن ستاد برگزار شد و نشست‌هاي اين كارگاه نيز تا برگزاري انتخابات دوره چهارم شوراهاي اسلامي شهر و روستا ادامه يافت. گفتني است بسياري از كارشناساني كه در آن كارگاه شركت كردند، همچنان براي آموزش اين قواعد به ساير علاقمندان و به ويرژه به شوراياران تهران تلاش مي‌كنند.
 • گروهي از معلمان نيز در كارگاه ويژه‌اي براي آموزش دستورنامه رابرت شركت كردند و طي ده نشست با مبرم‌ترين قواعد دستورنامه رابرت آشنا شدند. بعضي از كارورزان آن كارگاه عضو سازمان معلمان ايران بودند و اين سازمان يكي از نخستين سازمان‌هاي ايراني است كه در اساسنامه خود آخرين ويرايش ترجمه فارسي دستورنامه رابرت به عنوان مرجع پارلماني خود تصويب كرده است و براي آموزش اين قواعد به دانش‌آموزان و ساير همكاران معلم از هيچ كوششي دريغ نمي‌ورزد.
 • برخي از اعضاي شوراي احياي انجمن‌هاي اسلامي دانشگاه‌هاي ايران نيز در كارگاه ويژه‌اي كه براي آموزش دستورنامه رابرت به دانشجويان راه‌اندازي شد شركت كردند و از درون همان كارگاه بود كه فكر تشكيل مؤسسه‌اي براي ترويج و تأسيس سناهاي دانشجويي بيرون آمد. اين كارگاه، البته با حضور برخي از اعضاي جديد همچنان روز‌هاي سه شنبه در دفتر كادر‌ها تشكيل مي‌شود.
 • يكي ديگر از كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت به همت و به دعوت خانم نسرين ستوده و آقاي آرش كيخسروي به راه‌ افتاد كه كاروزان آن همه وكيل دادگستري بودند و از دل آن، مؤسسه ارتقاي پروفشن‌گرايي وكالت تأسيس شد و تا انتخاب مسؤلان دائمي، مجامع آن در دفتر كادرها برگزار مي‌شد. اعضاي آن كارگاه نيز مي‌كوشند تا سهم خود را براي ترويج و آموزش اين قواعد ادا كنند.
 • به همت و دعوت آقاي عيسي خندان كارگاه‌ ديگري براي آموزش دستورنامه رابرت افتتاح شد كه در آن دوستان و مدعوان آقاي خندان شركت مي‌كردند. اين كارگاه در ادامه و با حضور اعضاي جديد مدت‌ها ادامه داشت و قرار است با همت برخي از اعضاي همين كارگاه انجمن كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت تأسيس شود. در آن صورت،‌ تمام كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت كه در سراسر ايران فعاليت خواهند كرد مي‌تواند عضو اين انجمن شوند.
 • با پيگيري آقاي عيسي خندان و همكاري علاقمندان اهوازي، كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت طي دو روز جمعه در اهواز برگزار شد و مورد استقبال علاقمندان قرار گرفت.
 • به همت آقاي مهندس شهرام حلاج و استقبال آقاي دكتر مرتضي مقدم مديركل محترم دبيرخانه شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران، دستورنامه رابرت به اعضاي محترم ‍كميته فني اين شوراي عالي معرفي شده است.
 • كارگاه‌هاي ديگري براي آموزش دستورنامه رابرت براي تعدادي از دانشجويان دانشگاه اروميه، بعضي از كاركنان بخش اداري شوراي اسلامي شهر تهران، تعدادي از دبيران، بانوان و برخي از اعضاي ساختاري انجمن «معتادان گمنام‌» نير داير شده كه مورد اخير همچنان داير است.
 • تا زمان نگارش اين گزارش، آخرين گارگاهي كه از چهار هفته پيش در دفتر كادرها تشكيل شد و همچنان ادامه دارد، كارگاه ترجمه متون پارلماني است كه در آن، علاوه بر تمرين ترجمه متون تخصصي حقوق پارلماني، ترجمه گروهي تحت قواعد دستورنامه رابرت نيز تمرين مي‌شود. اعضاي اين كارگاه در آخرين نشست خود (پنجشنه 2 مهر 1394) تصميم گرفتند انجمن نويسندگان و مترجمان ادبيات پارلماني‌ را تأسيس كنند.
 • قرار است كارگاه ديگري نيز به زودي براي آموزش دستورنامه رابرت و تمرين تشكيل و اداره مجمع تصميم‌گيري بر اساس آن قواعد، راه‌اندازي شود. اين كارگاه از ساعت 5 تا 7 بعد از ظهر روز‌هاي پنجشنبه در دفتر كادرها برگزار خواهد شد. هرگاه تعداد علاقمندان به شركت در اين كارگاه به نصاب لازم برسد، فعاليت آن با اطلاع قبلي آغاز خواهد شد. اگر تمايل به شركت در اين كارگاه داريد با اين تلفن در تهران تماس بيگريد: 88911017

- نگارش اول: چهارشنبه 8 مهر 1394
- نگارش دوم: جمعه 10 مهر 1394
- نگارش آخر: دوشنبه 27 مهر 1394


پذيرش | تماس | نقشه‌ى سايت | | آمار سايت | بازديد كنندگان : 2400 / 608441

 پيگيرى فعاليت سايت fa  پيگيرى فعاليت سايت تاريخ كادرها: انكشاف مداوم يك گفتمان جامع آلترناتيو   ?

سايت با اسپيپ درست شده است 3.0.17 + AHUNTSIC

Creative Commons License