كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)

گزارش آموزشی از کادر البرز: ۱ - فهرست مطالب

۸ اسفند ۱۳۹۴، ویرایش دوم، ۱۳ اسفند ۱۳۹۴
شنبه 27 فوريه 2016

نخستین اجلاس کارگاه آموزش دستورنامه رابرت در استان البرز - کادر البرز - عصر روز چهارشنبه ۵ اسفند ماه ۱۳۹۴ در دفتر انجمن همیاران سلامت پرور البرز با حضور تعدادی از نمایندگان سازمان‌های نادولتی (ساناد‌ها) فعال در شهر کرج برگزار شد و قرار است - گوش شیطان کر - هفت اجلاس دیگر نیز در ادامه برگزار شود.

هدف اصلی از برگزاری این کارگاه‌ها آشناسازی کنشگران اجتماعی فعال در استان البرز با اهمیت، فلسفه، اصول، مبانی، تاریخچه و مبرم‌ترین قواعد قانون عرفی پارلمانی به مثابه ام‌القوانین است که در چارچوب آن‌ها یک گروه یا جامعه می‌تواند مقررات، قواعد، قوانین و تصمیم‌های گروهی در مورد امور مربوط به مالکیت مشاعات خود را به شکل منصفانه و عادلانه اتخاذ کند و آن‌ها را متناسب با تحولات اجتماعی مورد بازنگری و اصلاح قرار دهد.

بدیهی است در کارگاهی با چنین هدفی نکات متنوع و متعددی مطرح خواهد شد که فرصت پرداختن کامل به تمام آن‌ها هم فراهم نمی‌شود، به ویژه که شرکت‌کنندگان در چنین کارگاه‌هایی معمولاً افراد میانسال هستند که صدها مشغله دارند و به اصطلاح کارگاه اکابر است.

به همین خاطر،‌ دفتر کادرها می‌کوشد تا در یک سلسله مقالات کوتاه که به تدریج در همین وب‌جا منتشر خواهد شد، مهم‌ترین و مبرم‌ترین نکات مطرح شده یا قابل طرح در کادر البرز را که برای سایر علاقمندان نیز می‌تواند جالب و مفید باشد،‌ توضیح دهد.

تأکید بر این نکته لازم است که این مطالب جنبه‌ی آموزشی دارند و تمام آن‌ها به نحوی به فهم لایه‌ه‌ای معنایی متعدد و متنوع دستورنامه رابرت به مثابه یک دستگاه مفهومی برای فهم بحران در فعالیت‌های اجتماعی ایران امروز - و مهم‌تر - در به کار بردن این قواعد در تمام عرصه‌های زندگی اجتماعی، لازم و ضروری هستند. در عین حال هر یک از این مفاهیم ظرفیت آن را دارند که به مثابه موضوع یک یا چند کارگاه مستقل به صورت مشروح‌تر مورد بررسی قرار بگیرند.

در ادامه این وب‌برگ، فهرست نکاتی که قرار است به تدریج منتشر شود ارایه شده است و بعد از انتشار وب‌برگ مربوط به هر موضوع، بین عناوینی که در زیر آمده و آن وب‌برگ پیوند برقرار خواهد شد به نحوی که با تقه زدن روی هر عنوان، وب‌برگ مورد نظر در ستون وسط صفحه‌ به نمایش درآید. بدیهی است که در جریان تولید مطالب، عناوین فهرست زیر، پس و پیش، کم و زیاد و ویرایش شوند.

دفتر کادرها آمادگی خود را برای برگزاری کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت متناسب با نیاز و سفارش هر گروه خاص و پیرامون هر یک یا تمام موضوع‌های مطرح شده در فهرست زیر اعلام می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با دفتر کادرها تماس بگیرید. اما فهرست نکات مطرح شده در کادر البرز:

فهرست نکات مطرح شده در کادر البرز
۱. تفاوت سمند‌ها با سانادها و امتناع ایجاد سانادها در ایران امروز
۲. تفاوت شبکه و کنوانسیون
۳. قواعد ناظر بر فراخوان، برگزاری و اداره کنوانسیون‌ها
۴. بررسی عمده‌ترین عامل ناکارآمدی سازمان‌های دولتی در ایران
۵. نقد نظریه مدیریتی ایزاک آدیزیس و توصیف نقش دستورنامه رابرت در ساختن سازمان‌های ماندگار و پویا
۶. توصیف دستورنامه رابرت به مثابه حق و حقوق پارلمانی و مقایسه آن با سایر زیر شاخه‌های حقوق
۷. بررسی تمایز دانش مدیریت و دانش حقوق در سازمان‌ها
۸. توضیح نقش کلیدی دستورنامه رابرت در معماری سازمان‌های پویا و ماندگار
۹. خصوصیات مدیریت هیأتی، بررسی سوابق هیأت و تفاوت هیأت‌های عزاداری و مراسم دینی از نظر آداب دینداری
۱۰. نقش نظام حسابداری دوبل در ثبت فعالیت‌های مالی در سازمان‌ها و فقدان نظام ثبت فعالیت‌های حقوقی در سازمان‌ها و اثرات مخرب این وضعیت در تداوم وضعیت آشوب/ استبداد
۱۱. آسیب‌شناسی هیأت مدیره‌ها در انجمن‌های امروزی ایران
۱۲. تفاوت مذاکره از نقطه نظر دیپلوماسی، با مذاکره در حقوق پارلمانی و ساختار سازمانی مناسب هر یک از آن‌ها
۱۳. نقد کارکرد بازرس در انجمن‌های ایرانی و توضیح خلط این مفهوم با مفهوم حسابرس
۱۴. توصیف منشأ حق، فلسفه و دانش حق و توضیح روابط بین حق و قانون و اخلاق
۱۵. توصیف شرف و رفتار شرافتمندانه به مثابه پیش شرط تشکیل جامعه انسانی و توصیف دستور شرف و تفاوت آن با کد اتیکز و نحوه تدوین دستور شرف و کد اتیکز در انجمن‌ها
۱۶. توصیف پروفشن‌ها و تفاوت‌های آن‌ها با بیزینس
۱۷. تشریح تفاوت بین انجمن به مثابه کانون قدرت و انجمن به مثابه یک جامعه انسانی
۱۸. تشریح بحران‌های اخلاقی ناشی از مهاجرت انبوه از جماعت‌های کوچک و پراکنده‌ی دهات و قبایل به ابرشهر مشهد/تهران/تبریز(مش.‌ته.ریز!) و نقش ترویج و آموزش دستورنامه رابرت در حل تدریجی این بحران‌ها
۱۹. معرفی و تمرین برخی از مبرم‌ترین قواعد دستورنامه رابرت و بررسی نقش هر یک از آن‌ها در نکات مطرح شده در بند‌های فوق


تصویر تعدادی از شرکت‌کنندگان در نخستین اجلاس کادر البرزكارنامه

s10 s3 s23 s22 s21 s20 s2 s19 s18 s16 s15 s14 s13 s12 s11 s1 s4 s6 s7 s9
پذيرش | تماس | نقشه‌ى سايت | | آمار سايت | بازديد كنندگان : 1010 / 599490

 پيگيرى فعاليت سايت fa   پيگيرى فعاليت سايت مقالات آموزشي   ?

سايت با اسپيپ درست شده است 3.0.17 + AHUNTSIC

Creative Commons License