كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)
پذيرش > خبر كادرها > خبر كادرها

خبر كادرها

مقاله‌هاى اين بخش


دومین پخش کتاب دستورنامه رابرت با مقدمه دکتر مصطفی معین برای دانشگاهیان (خبر كادرها)

۲۸ مرداد ۱۳۹۸
دو شنبه 19 اوت 2019
به همت آقای دکتر مصطفی معین، استاد دانشگاه علوم پزشکی و رئیس انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری، کتاب دستورنامه رابرت با عنوان «دستورنامه پیشنهادیِ انجمن‌ها و جامعه دانشگاهی ایران» در تیراژ محدود تکثیر شد. قرار است این کتاب به اعضای مؤثر انجمن‌های علمی و جامعه دانشگاهی اهدا شود تا ضمن معرفی این کتاب، نسبت به محلی‌سازی قواعد این کتاب (...)


نخستین عرضه دستورنامه رابرت (خبر كادرها)

۲۰ آذر ۱۳۹۶
دو شنبه 11 دسامبر 2017

نخستین پخش کتاب دستورنامه رابرت همزمان با برگزاری مجمع عمومی عادی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران (کعاصکا)، که عصر روز یکشنبه ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۶ در سالن اجتماعات انجمن شرکت‌های ساختمانی در تهران برگزار شد، در اختیار علاقمندان قرار گرفت. گزارش زیر، تلاش‌های اشخاص و سازمان‌های مختلف را که تا کنون برای توزیع اختصاصی ویرایش دهم کتاب دستورنامه صورت گرفته است، تشریح می‌کند:نخستین پخش دستورنامه رابرت در ایران به سفارش کعاصکا (خبر كادرها)

۳۱شهریور ۱۳۹۶
جمعه 22 سپتامبر 2017

نخستین پخش «دستورنامه رابرت» در ایران به سفارش کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران (کعاصکا) و با پیشگفتار آقای مهندس عطاردیان - یکی از بنیان‌گذاران اصلی کعاصکا - به عنوان دستورنامه پیشنهادی کعاصکا منتشر شد.

مهندس عطاردیان در پیشگفتار موجز خود توضیح داده است که چرا از حدود ده سال پیش که ترجمه فارسی کتاب «رابرتز روولز آو اوردر» [2] با عنوان «دستورنامه رابرت»آغاز شد، انتشار آن را مورد حمایت قرار داد. وی اظهار امیدواری کرده است که بعد از آشنایی تدریجی دست در کاران پروفشنال کعاصکا، دستورنامه رابرت به عنوان مرجع پارلمانی کعاصکا انتخاب شود و مسؤلان انجمن‌های عضو کعاصکا، بعد از کسب تدریجی مهارت‌های محلی‌سازی این قواعد، نسبت به بازآفرینی سازمان‌ها و بنگاه‌های متبوع خود اقدام کنند.

مترجم کتاب و مربی دستورنامه نیز در مقدمه‌ی اختصاصی که به نخستین پخش این کتاب نوشته، ضمن تحلیل مبرم‌‌ترین مشکلات رویه‌ای کعاصکا، روش ساده و تدریجی محلی‌سازی این قواعد در کعاصکا را توضیح داده است.

در این پخش از کتاب، ترجمه تمام جدول‌ها و نمودارهای کتاب ارایه شده است و کاربران می‌توانند در جریان استفاده از این کتاب به آن‌ها مراجعه کنند. خلاصه مطالب کتاب در این جدول‌ها آمده است.

علاقمندان به تهیه این پخش از کتاب می‌توانند با دفتر کادرها تماس بگیرند.

گفتنی است که گفتگوهایی با مسؤلان تعدادی از سازمان‌های پروفشنی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، حرفه‌ای و هنری در جریان است تا این کتاب، با مقدمه‌های اختصاصی و به عنوان مرجع پارلمانی آن‌ها نیز در تعداد معدود پخش شود.

مربی دستورنامه و دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت‌ (دفتر کادرها) آمادگی خود را برای ارایه خدمات مورد نیاز جهت محلی‌سازی تدریجی این قواعد در سازمان‌های مختلف و بازآفرینی بنیادین آن‌ها، بر اساس مهارت‌های کسب شده، اعلام می‌کند. برای مذاکره در این مورد نیز با دفتر کادرها تماس بگیرید.

با احترام
مربی دستورنامه
دفتر کادرهاگزارش تصویری از دومین نشست دانشجویان دانشگاه‌های خمسه تهران در دفتر کادرها (خبر كادرها)

۲۶ مرداد ۱۳۹۵
چهار شنبه 17 اوت 2016

عصر روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۵ گروهی از دانشجویان دانشگاه‌های هنر، خواجه نصیر، علامه طباطبائی، علم و صنعت و امیرکبیر (دانشگاه‌های خمسه‌ تهران) در دومین نشست آموزش و تمرین قواعد دستورنامه رابرت در دفتر کادرها شرکت کردند. گزارش تصویری نشست نخست این کارگاه‌ را در اینجا ملاحظه فرمایید.

در بخش نخست این کارگاه، مربی دستورنامه رابرت بعضی از قواعد ناظر بر اداره مجامع و شوراهای تصمیم‌گیری را همراه با دلایل عقلی آن‌ها برای حاضران در کارگاه تشریح کرد. وی در این بخش از توضیح‌های خود روی این نکته اصرار داشت که موضوع بحث او در قلمرو دانس و فلسفه حق قرار می‌گیرد و کارورزان نباید مطالب مطرح شده را با مباحث مدیریتی خلط کنند. هرچند بین این دو حوزه از علوم انسانی همپوشانی‌های زیادی وجود دارد و موفقیت در ساخت یک سازمان فساد‌ناپذیر و مبتنی بر قانون عادلانه، داشتن‌ مهارت‌های متعددی است که کسب آن‌ها نیاز به صرف زمان و تمرین‌های فراوان خواهد داشت. مربی دستورنامه رابرت در ادامه این بخش از صحبت‌های خود تأکید کرد که حقوق پارلمانی زیرشاخه‌ای از دانش حق است و موضوع‌ آن توضیح و تبین فلسفی حقوق اکثریت، اقلیت، غاپبان و افراد در یک جامعه و انجمن، و رعایت تمام این حقوق با هم و به شکل متوازن - بر اساس وزن آرا - و به شیوه‌ی عادلانه است. و آنچه که به این روش کاملاً عادلانه تصویب شود، قانون است و اخلاقاْ روا، و رعایت‌ آن‌ها عین فضلیت خواهد بود.

در بخش دوم کارگاه، مربی دستورنامه رابرت اعلام کرد لازم است برای تمرین قواعدی که کارورزان در کارگاه فرامی‌گیرند یک تصمیم یا یک سند به عنوان تمرین، و طبق قواعد دستورنامه رابرت، تدوین شود و تا پایان کارگاه به تصویب برسد. وی در ادامه توضیح داد که به همین منظور، از آقایان فرهنگ کاشانی، سامان عصرپوران و حسن ایقانی که در کارگاه دانشجویان در سال ۱۳۹۳ هم شرکت کرده‌اند خواسته است که در این قسمت از برنامه تمرینی و نمایشی کارگاه به مربی دستورنامه رابرت کمک کنند. این قسمت از کارگاه که با استقبال بیشتر کارورزان مواجه شد، پیشنهاد تمرینی آقای فرهنگ کاشانی مبنی بر «تدوین و تصویب آئین‌نامه تشکل‌های خمسه» مورد بررسی قرار گرفت. قرار است - به همین ترتیب - متن قسم‌‌نامه تشکل‌های پنجگانه به صورت آموزشی تدوین و تصویب شود.

خاطر نشان می‌شود به زودی گزارش آموزشی از بعضی از نکات مطرح شده در دومین نشست کادر دانشجویان خمسه در همین وب سایت منتشر خواهد شد. اما نقداْ و در ادامه گزارش تصویری آن نشست تقدیم می‌شود. برای تماشای عکس‌ها در قطع بزرگتر و به صورت پی‌ در پی، لطفاْ روی آن‌ها کلیک فرمایید:استقبال دانشجویان دانشگاه‌های خمسه تهران از دستورنامه رابرت (خبر كادرها)

۲۲ مرداد ۱۳۹۵
جمعه 12 اوت 2016

عصر روز سه‌شنبه ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۵ بیست و هشت نفر از دانشجویان دانشگاه‌های هنر، خواجه نصیر، علامه طباطبائی، علم و صنعت و امیرکبیر (دانشگاه‌های خمسه تهران) در نخستین نشست کارگاه آموزش دستورنامه رابرت شرکت کردند. قرار است این نشست‌ها سه‌شنبه هر هفته در دفتر کادرها برگزار شود و طی شش نشست، مفاهیم،‌ مبانی و اصول بنیادین قانون عرفی پارلمانی و مبرم‌ترین و پرمصرف‌ترین قواعد دستورنامه رابرت برای شرکت کنندگان در این کارگاه تشریح شود.

گفتنی است که نخستین گروه از دانشجویان دانشگاه‌ها در سال ۱۳۹۳ برای آموزش قواعد اداره جلسات در دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (دفتر کادرها) شرکت کردند. به تشویق بعضی از همان دانشجویان بود که در مرداد ماه ۱۳۹۴ گروهی از دانشجویان ارومیه برای آشنایی مقدماتی با این قواعد در کارگاه دیگری در دفتر کادرها حضور یافتند. سومین موج استقبال از دستورنامه رابرت نیز به تشویق همان دانشجویان به راه افتاده است که قبلاً با دستورنامه رابرت آشنا شده‌اند و کارآیی و اثربخشی این قواعد را در اداره بهتر مجامع و شوراهای تصمیم‌گیری تجربه کرده‌اند. آقای فرهنگ کاشانی دانشجوی دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر در نطق کوتاه خود در ابتدای نخستین نشست کارگاه دانشجویان به تجربه‌های مثبت خود از آشنایی با قواعد اداره جلسات تصمیم‌گیری اشاره کرد و از آنان خواست که برای موفقیت در فعالیت‌های گروهی، این قواعد را بیاموزند و تمرین کنند.

آقای سامان عصربوران نیز که دانشجوی هوای فضای دانشگاه خواجه نصیر و دبیر موقت انجمن در دست تأسیس نویسندگان و مترجمان ادبیات پارلمانی است،‌ نقش مثبتی در تشویق دانشجویان به آموزش قواعد اداره جلسات تصمیم‌گیری ایفا می‌کند.

در نخستین نشست کادر دانشجویان دانشگاه‌های خمسه تهران، مربی دستورنامه رابرت تلاش کرد تا در بخش نخست کارگاه، تصویری عمومی و کلی از تاریخچه قانون پارلمان به عنوان مجموعه قواعدی که طی قرن‌ها و به مرور در تمدن غرب ساخته و پرداخته شد ارایه دهد تا شرکت کنندگان در کارگاه دریابند چرا قانون پارلمان را باید به مثابه قواعد پیش‌گزیده بازی دموکراسی در نظر بگیرند و چطور طبق همان قواعد می‌توانند به هر نحوی که گروهشان خواست آن‌ها را اصلاح و یا ابطال کنند. در بخش دوم کارگاه نیز قواعد ناظر بر اصل حفظ ظاهر بی‌طرف رئیس در مجامع تصمیم‌گیری مطرح شد. در این بخش از کارگاه نیز مربی دستورنامه کوشید تا پیامد‌های ناشی از عدم آشنایی با این قواعد را در تجربه‌های اجتماعی دانشجویان بازشناسی کند و توضیح دهد که چرا حل این مشکلات مبرم احتماعی مستلزم آشنایی جامعه‌ها و انجمن‌های ایرانی با این قواعد و رعایت آن‌ها خواهد بود.

دومین نشست این کارگاه روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۵ از ساعت ۴ تا ۶ بعد از ظهر در دفتر کادرها برگزار خواهد شد. علاقمندان به شرکت در این کارگاه می‌توانند با آقای سامان عصرپوران تماس بگیرند (۰۹۱۹۲۹۹۴۶۸۷).

در ادامه گزارشی تصویری از این کارگاه تقدیم علاقمندان می‌شود:عکس: نخستین نشست کارگاه آموزش دستورنامه رابرت در شرکت بایا سیلندر در آبیک

نخستین تجربه محلی‌سازی دستورنامه رابرت در یک بنگاه تولیدی (خبر كادرها)

۱۴ تیر ۱۳۹۵
دو شنبه 4 ژوئيه 2016

به ابتکار و همت جناب آقای اصغر تک دهقان قائم مقام محترم مدیرعامل شرکت بایاسیلندر - تولیدکننده کپسول‌های آتش‌نشانی - برای نخستین بار در ایران این فرصت تاریخی فراهم آمد تا محلی‌سازی قواعد دستورنامه رابرت در یک بنگاه تولیدی تجربه شود. به همین منظور،‌ روز یکشنبه ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۵ نخستین نشست کارگاه آموزش دستورنامه رابرت به گروهی از مدیران کارخانه بایاسیلندر در آبیک قزوین برگزار شد و قرار است اصول و مبانی اولیه قواعد دستورنامه رابرت طی حدود ده جلسه‌ی آتی - که روز‌های یکشنبه برگزار خواهد شد - برای کارورزان در کارگاه تشریح شود. پس از این مرحله مقدماتی است که تلاش خواهد شد روند تصمیم‌سازی و طراحی ساختار و فرآیندهای جاری و نوسازی مداوم آن‌ها در کارخانه، طبق روش عرف پارلمانی و بر اساس خرد جمعی صورت پذیرد.عکس: آقای ابراهیم علیپور

آغاز فعالیت کادر شورایاران (خبر كادرها)

۱۱ خرداد ۱۳۹۵
سه شنبه 31 مه 2016
با احترام به آگاهی می‌رساند کارگاه آموزش دستورنامه رابرت به شورایاران (کادر شورایاران) از ساعت ۱۷ تا ۱۹ روز‌های شنبه، یکشنبه و دوشنبه هر هفته، فعالیت خود را از هفته‌ی آینده (نیمه دوم خرداد ۹۵) آغاز خواهد کرد. در این کارگاه‌ها مبانی اولیه قواعد پیش‌گزیده اداره مجامع تصمیم‌گیری و نیز مبرم‌ترین قواعد و رویه‌های قانون عرفی پارلمان آموزش (...)


بیانیه شماره دو/۹۵ دفتر کادرها:

شروع کارگاه جدید آموزش دستورنامه رابرت (خبر كادرها)

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵
يكشنبه 8 مه 2016
به اطلاع می‌رساند، روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ کارگاه جدیدی برای آموزش دستورنامه رابرت در دفتر کادرها راه‌اندازی خواهد شد. این کارگاه از ساعت ۱۹ تا ۲۱ روز‌های سه‌شنبه هر هفته ادامه خواهد یافت. در این کارگاه که پیش‌بینی می‌شود تا ده جلسه ادامه داشته باشد قواعد و رویه‌های مقدماتی و اولیه دستورنامه رابرت آموزش داده خواهد شد و (...)


ترازوی عدل در توزین حق‌الناس

جشن سالروز شروع نخستین کارگاه‌ آموزش دستورنامه رابرت در ایران (خبر كادرها)

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵
جمعه 6 مه 2016
عصر روز جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ گروهی از علاقمندانی که طی چهار سال گذشته در کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت شرکت کرده‌اند در جشن سالروز نخستین جلسه نخستین کارگاه آموزش دستورنامه رابرت حضور یافتند و تصمیم گرفتند که این نشست‌ها را در آخرین جمعه هر ماه برگزار کنند. خاطر نشان می‌شود روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ نخستین جلسه (...)


پوستر نمایشگاه: کار آقای دانیال اعلمی عضو انجمن علوم اجتماعی دانشگاه فرهنگیان

معرفی دستورنامه رابرت در دانشگاه فرهنگیان (خبر كادرها)

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
شنبه 30 آوريل 2016

به همت انجمن علوم اجتماعی دانشکده شهدای مکه دانشگاه فرهنگیان روز سه‌شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ نمایشگاه معرفی «دستورنامه رابرت» در سالن اجتماعات این دانشکده برگزار شد و مترجم کتاب و مربی دستورنامه رابرت که به دعوت جناب آقای پرویز انصاری‌راد سرپرست محترم مرکز آموزش عالی شهدای مکه در این نمایشگاه حضور یافته بود در سخنرانی خود با عنوان «مشکل ‌استراتژیک،‌ تحلیل استراتژیک و راه‌ حل استراتژیک» به معرفی این کتاب و تشریح آموزش قواعد این کتاب به دانش‌آموزان دوره دبیرستان به عنوان راه حل استراتژیک یک مشکل استراتژیک پرداخت که به ادعای وی عامل اصلی تداوم تمام مشکلات اجتماعی ناشی از فشل‌ بودن سازمان‌های اجتماعی در ایران معاصر است. وی در این سخنرانی از معلمان نسل آینده دانش‌آموزان که در سالن حضور داشتند تقاضا کرد که اگر با کالبدشکافی مشکلات غیرطبیعی ایران امروز به درستی این تحلیل استراتژیک اعتقاد پیدا کردند قسم یاد‌ کنند که در جریان عمل قواعد پیش‌گزیده تصمیم‌گیری عادلانه و منصفانه گروهی را به دانش‌آموزان آموزش بدهند و نسلی را تربیت کنند که بتواند در طول جریان تعیین حق سرنوشت گروهی و اعمال حق الناس اصل عدالت را محقق سازد. هرچند انتظار می‌رود اعضای محترم انجمن علومی اجتماعی دانشکده شهدای مکه متن کامل این سخنرانی را از نوار پیاده کرده و به نحو مطلوب در اختیار اعضای انجمن‌های دانشجویی علوم انسانی قرار دهند و به این ترتیب دستگاه مفهومی لازم برای فهم بحران معاصر را برای آنان فراهم آورند،‌ با این حال، گزارش فشرده آن سخنرانی در همین وب‌جا به زودی در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد [4]. در ادامه گزارش نمایشگاه معرفی دستورنامه رابرت تقدیم می‌شود:پذيرش | تماس | نقشه‌ى سايت | | آمار سايت | بازديد كنندگان : 353553

 پيگيرى فعاليت سايت fa   پيگيرى فعاليت سايت خبر كادرها   ?

سايت با اسپيپ درست شده است 3.0.17 + AHUNTSIC

Creative Commons License