كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)

گام‌های مقدماتی در مسیر تأسیس شورای عالی نهادهای مدنی

۲۶ آذر ۱۴۰۱
يكشنبه 18 دسامبر 2022 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

اعضای کمیته هماهنگیِ برگزاری اجلاس گروه حامیان تأسیس شورای عالی نهادهای مدنی (نام موقت)، نخستین نشست خود را عصر روز شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱ در تهران برگزار کردند و پیش‌نویس دستورکار آن نشست‌ را مورد بررسی قرار دادند.

در حال حاضر اعضای کمیته هماهنگی را آقایان اسکندری، مجتبی امیری، پیمان رحیمی‌نژاد، حامد سحابی، سامان عصر‌پوران، حمیدرضا قاسمی، علیرضا قلی‌نژاد، فرنود قمصری، سپهر محمدی، ادموند میرزاخانیان، علیرضا هاشمی، و علی یزدانپناه تشکیل می‌دهند که طی سال‌های اخیر از هیچ کوششی برای فراگیری، تمرین و ترویج قانون عام پارلمانی و علم حقوق پارلمانی - آنطور که در دستورنامه رابرت تشریح و تبیین شده است - دریغ نورزیده‌اند. قرار است این فعالان پروفشنال (حرفه‌ای) کمک کنند تا نشست‌های اجلاس گروه حامیان تأسیس شورای عالی نهادهای مدنی، حتی‌المقدور در چارچوب علم حقوق پارلمانی و قانون عام پارلمانی، به روش نوین اداره شود

خاطر نشان می‌کند هدف اصلی از تأسیس شورای عالی نهادهای مدنی شناسایی آن دسته از مشکلات ساختاری در ساختارهای موجود است که بروز و بقا و تداوم آن‌ها ناشی از عدم آشنایی ملی با علم حقوق پارلمانی است. ذهن کسانی که با علم حقوق پارلمانی آشنا می‌شود به یک دستگاه مفهومی مجهز خواهد شد که به آنان امکان می‌دهد تا به صورت شهودی این دسته از مشکلات ساختاری را دریابند و در آن صورت راه حل آن‌ها نیز در دسترس خواهد بود: تلاش برای ایجاد تحولات انقلابی در فرهنگی که تبلور آن ساختارهای هیأتی است.

قرار است گروه حامیان تأسیس شورای عالی نهادهای مدنی، با دعوت از فعالان اجتماعی پروفشنال، کمیته‌هایی را منتاظر با ساختارهای موجود سازمان دهد تا برنامه‌های حداقلی برای تحولات ساختاری را تهیه و تدوین کنند. شورای عالی نهادهای مدنی، که در واقع کنوانسیون و پلنوم این کمیته‌ها خواهد بود، مسؤلیت تصویب این برنامه‌‌ها را بر عهده خواهد داشت و بعد از تصویب، رکن اجرایی که از سوی کمیته‌ها انتخاب خواهد شد، مسؤلیت مدیریت اجرای فرایند گذار از نظام کهنه به ساختارهای نو را بر عهده خواهد گرفت.

در نخستین نشست اعضای کمیته‌ی هماهنگی متن پیش‌نویس دستورکار نخستین نشست گروه حامیان تأسیس شورای عالی نهادهای مدنی مورد بررسی قرار گرفت و ۵ بند آن اصلاح شد. نشست بعدی اعضای این کمیته ساعت ۲ بعد از ظهر روز شنبه ۳ دی ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

گفتنی است که همزمان و به موازات این اقدامات، مذاکره و گفتگو با فعالان اجتماعی در عرصه‌های مختلف آغاز شده تا کمیته‌های تدوین برنامه اصلاحات ساختاری سازمان‌دهی شود. امید می‌رود پا به پای تحولات شتابانی که در بطن جامعه جریان دارد، شورای عالی نهادهای مدنی بتواند نقش تاریخی خود را به عالی‌ترین شکل ممکن ایفا کند

به امید فردا


پذيرش | تماس | نقشه‌ى سايت | | آمار سايت | بازديد كنندگان : 718 / 599481

 پيگيرى فعاليت سايت fa   پيگيرى فعاليت سايت اخبار ساخت جامعه‌های طراز نوین   پيگيرى فعاليت سايت طرح ملی تأسیس شورای عالی نهادهای مدنی   ?

سايت با اسپيپ درست شده است 3.0.17 + AHUNTSIC

Creative Commons License