كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)
پذيرش > کتاب کادرها > کتاب کادرها

کتاب کادرها

آشنایی با قواعد مندرج در کتاب دستورنامه رابرت، به عنوان یک منطومه حقوقی که حقوق فرد، جمع، اقلیت، اکثریت، حاضران و عائبان، و تمام این زیرگروه‌ها را با هم و در کل، بر اساس حق رأی افراد با وزن برابر، به صورت متوازن تعریف و تبیین کرده و از آن‌‌ها حفاظت می‌کند، خواه‌ناخواه، به یک «جهش فرهنگی» منجر خواهد شد.
این قواعد هر چند در فرهنگ مبدأ، به صورت تدریخی و به مرور و بدون طرح قبلی ساخته و پرداخته شد، اما فراگیری آن‌ها به مثابه یک کل، در یک بازه زمانی کوتاه رخ می‌ده و به همین دلیل، چه بخواهیم و چه نخواهیم، یک جهش فرهنگی محسوب می‌شود که البته، خصوصیات فرهنگ مقصد را بازتاب خواهد داد.
به همین خاطر، مجموعه تلاش‌های گروه‌های متعددی از فعالان اجتماعی که از سال ۱۳۹۱ به بعد، کوشیده‌اند و می‌کوشند و خواهند کوشید تا به اشکال مختلف این قواعد را بیاموزند و تمرین کنند و آن‌ها را به دیگران معرفی کنند، آموزش بدهند و ترویج کنند، منجر به تلاش‌هایی شده است که مجموعه آن‌ها می‌تواند به یک «جهش فرهنگی» منجر شود. دفتر کادرها کوشیده است و از این پس خواهد کوشید تمام این تجربه‌ها را در قالب‌های مختلف مستندسازی کند و در یک مجموعه کتاب با عنوان کلی «تجربه‌های یک جهش فرهنگی» در اختیار کارورزان کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت و تمام فعالان اجتماعی علاقمند قرار دهد.
بعد از آن که تعداد این کتاب‌ها افزایش یافت، این بخش، امروز، دوشنبه، ۱۳ فروردین ۱۴۰۳، به منظور معرفی این کتاب‌ها راه‌اندازی می‌شود.

با احترام
داود حسینی
مسؤل دفتر کادرها

مقاله‌هاى اين بخش


کتاب کادرها منتشر می‌کند:

دموکراسی حقیقی؛ طلیعه کمونیزم؟ (کتاب کادرها)

(فصل ششم: جمع‌بندی‌های تئوریک و چشم‌اندازهای سیاسی)
پنج شنبه 23 مه 2024 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

«دموکراسی حقیقی؛ طلعیه کمونیزم» عنوان دومین کتاب از سه‌گانه‌ی آلکساندروس کریسیس است که با عنوان فرعی «مارکس دموکراسی» به زبان انگلیسی منتشر شده است و دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (کادرها) ترجمه آن را در دست دارد. عنوان فرعی کتاب نخست این سه‌گانه «مارکس شورشی» و عنوان سومین کتاب آن «مارکس کمونیزم» است.

خاطر نشان می‌کند دفتر کادرها در نظر دارد از این منظر محتوای این سه کتاب را مورد نقادی قرار دهد که اگر «دموکراسی حقیقی»، به معنای «جوامع مردم خود‌قانون‌گذار» باشد، در آن صورت چرا نباید آن را به عنوان «طلیعه کمونیزم» معرفی کرد و چرا چنین اقدامی جز پارادوکس در عمل و در اندیشه نمی‌تواند باشد.

بدیهی است دفتر کادرها، خواهد کوشید با استناد به علم حقوق پارلمانی، یا در واقع با استناد به علم «ولایت مطلق مردم» (Sovereignty) این تئوری را تبیین کند. آیا موفق خواهد شد؟

گفتنی است این نوشته‌ها به عنوان اقلام آموزشی برای بحث در «گام‌راه سیاست»، یکی از گام‌راه‌های دوازدهگانه «مدرسه حقوق پارلمانی» تدارک دیده می‌شوند. برای این گام‌راه، تا کنون کتاب «موکراسی آتنی»‌ نیز به فارسی ترجمه شده است که به زودی منتشر خواهد شد.

هدف از تأسیس «مدرسه حقوق پارلمانی» دعوت از فعالان اجتماعی جوان و دانش‌آموخته از رشته‌های مربوطه است که با علم و عمل (پروفشن) حاکمیت مردم آشنا شده و مهارت ساخت جوامع مردم‌خودقانون‌گذار را کسب کنند و در ساختن چنین جوامعی پیش‌قدم شوند.

از آنجا که در پیشگفتار بیست و هفتمین دفتر خاطرات زیرخاکی، ویژه اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ به مفهوم «جوامع مردم خود‌قانون‌گذار»‌ به مثابه «دموکراسی حقیقی»‌ اشاره شده است، لازم بود ترجمه فارسی بخش ششم کتاب «دموکراسی حقیقی؛ طلیه کمونیزم»، با عنوان «جمع‌بندی‌های تئوریک و چشم‌اندازهای سیاسی» در اختیار علاقمندان قرار بگیرد.

لازم به یادآوری است که این ترجمه نهایی نیست و قبل از انتشار نهایی کتاب، بازنگری خواهد شد. متن ترجمه فصل ششم کتاب «دموکراسی حقیقی؛ طلیعه کمونیسم» در ادامه تقدیم می‌شود:بیست و هفتمین دفتر «خاطرات زیرخاکی» ویژه اردیبهشت ۱۴۰۳ منتشر شد

جوامع مردم خودقانون‌گذار: از تقلید به اجتهاد؛ از «جنبش مشروطه»‌ به «جهش فرهنگی» (کتاب کادرها)

۱ خرداد ۱۴۰۳
سه شنبه 21 مه 2024 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

عنوان پیشگفتار بیست و هفتمین دفتر «خاطرات زیرخاکی»، ویژه اردیبهشت ۱۴۰۳ که از امروز (اول خرداد ۱۴۰۳) در ۳۰۰ صفحه در اختیار کادرها و فعالان اجتماعی پروفشنال قرار دارد، به یکی از روندهای جاری در «تجربه یک جهش فرهنگی» اختصاص داده شده است که در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ وارد مرحله جدیدی شد: «تدارک تأسیس انجمن‌های طراز نوین شهر و روستا».

ایده تأسیس انجمن‌های شهر و روستا، به عنوان جامعه سیاسی شهروندانی که قادر باشند قوانین ناظر بر خود را تدوین و روزآمد کنند و به رعایت آن‌ها وفادار باقی بمانند، یک ایده قدیمی در «تجربه یک جهش فرهنگی» است و تاریخچه آن در این دفتر خاطرات زیرخاکی ردیابی شده است. اما، بعد از سال‌ها تلاش برای آماده‌سازی شرایط لازم، در اردیبهشت ماه گذشته بود که هسته اولیه گروه حامیان تأسیس انجمن‌های طراز نوین شهر و روستا تشکیل شد و امید می‌رود که بتواند در میدان عمل، تجربه‌های ارزشمندی کسب کند و تمام آن‌ها را در عرصه نظری، به علم عملی بدل کند و در اختیار سایر کادرهای «جهش فرهنگی» قرار دهد.

در پیشگفتار بیست و هفتمین دفتر خاطرات زیرخاکی تلاش شده است یک چهارچوب نظری برای تحلیل تجربه پیش‌رو فراهم آورد.

همانطور که گفته شد،‌ «جهش فرهنگی» در طول اردیبهشت ماه گذشته و در جریان تمرین ساخت جوامع مردم خود‌قانون‌گذار تجربه‌های تازه زیادی کسب کرد که تمام آن‌ها با دقت و به تفصیل در این دفتر خاطرات روایت و تحلیل شده است. فهرست مطالب این کتاب در ادامه همین نوشته تقدیم شده است.

خاطر نشان می کند: متن پی‌دی‌افی کتاب‌های «کادرها»، که نقش نشریات آموزشی کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت را ایفا می‌کنند، رایگان یا همت عالی است. علاقمندانی که بخواهند بابت دریافت کتاب‌ها و کمک به تداوم «جهش فرهنگی» مبلغی پرداخت کنند، می‌توانند کمک‌های خود را به شماره‌ی حسابی که تقدیم می‌شود واریز کنند.

مبالغ دریافتی زیر نظر هیأت امنای دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (کادرها)‌هزینه خواهد شد. سرکار خانم طاهره نقی‌ئی، و آقایان علی‌ اصغر تک‌دهقان، کمال حسینی، شهرام حلاج، عبدالفتاح سلطانی، سهیل فاضلی و علیرضا هاشمی، اعضای هیأت امنا هستند که بر نحوه هزینه‌ کردن کمک‌های مالی دریافتی، طبق اصولی که اعلان خواهد شد، نظارت خواهند کرد و گزارش دخل و خرج وجوه دریافتی را به صورت علنی منتشر خواهند کرد.

علاقه‌مندانی که تمایل دارند کتاب‌های کادرها را دریافت کنند می‌توانند با شماره تلفن‌های ۸۸۹۱۱۰۱۷ و ۰۹۳۵۶۵۲۸۶۱۱ (دفتر کادرها) تماس بگیرند یا پیام بگذارند تا متن الکترونیکی یا کاغذی کتاب به آنان تقدیم شود.

فهرست مطالب بیست و هفتمین دفتر «خاطرات زیرخاکی»:اسناد زیرخاکی؛‌ شماره یک:

انجمن‌ها و مسؤلیت خلق اخلاق آلترناتیو (کتاب کادرها)

۲۵ اردیبهشت ۱۴۳۰
سه شنبه 14 مه 2024 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

آنچه به عنوان «فساد ساختاری» معرفی می‌شود که سراپای جامعه را فراگرفته است، از جمله محصول فروپاشی جوامع سنتی در پی سرریز شدن چیزی به نام «مدرن» به درون فرهنگ ایرانی است. این یک ماجرای جهانی است و درباره آن زیاد حرف زده می‌شود.

در حالی که بنا به قول معروف، «جوامع سنتی مجبور بودند ساختارهای خود را ثابت نگاه دارند، جامعه مدرن مجبور است ساختارهای خود را به صورت انقلابی و پی‌اندرپی متحول سازد».

«جامعه طراز نوین» که ارتقای مهارت ساخت آن‌ها در میان فعالان سیاسی و اجتماعی پروفشنال، هدف اصلی «دفتر کارگاره‌های آموزش دستورنامه ربرت»‌ (کادرها) و «جهش فرهنگی» است، جوامعی هستند که بر اساس قواعدی بنیان‌گذاشته می‌شوند که امکان تحول مستمر اما قاعده‌مند مناسبات حاکم بر جامعه را ممکن می‌سازند.

همین جامعه/انجمن/سازمان‌های طراز نوین هستند که باید مسؤلیت خلق اخلاق آلترناتیو را نیز بر عهده بگیرند. اما منظور از «اخلاق آلترناتیو» چه نوع اخلاقی است و انجمن‌های طراز نوین چطور می‌توانند نقش خود را در این زمینه ایفا کنند؟ مطالب کتابچه «انجمن‌ها و مسؤلیت خلق اخلاق آلترناتیو» به همین موضوع پرداخته است. این کتابچه، نخستین جلد از مجموعه کتاب‌هایی است که زیر عنوان «اسناد زیرخاکی» در مجموعه کتاب‌های «تجربه یک جهش فرهنگی» به مرور منتشر خواهد شد. مطالب این مجموعه کتاب‌ها، در طول دو دهه گذشته نوشته شده و در نشریات تخصصی منتشر شده‌اند و تمام آن‌ها، در انکشاف مداوم گفتمان «جهش فرهنگی» نقش داشته‌اند.

فهرست مطالب این کتابچه «انجمن‌ها و مسؤلیت خلق آلترناتیو» در ادامه تقدیم شده است.

خاطر نشان می کند: متن پی‌دی‌افی کتاب‌های «کادرها»، که نقش نشریات آموزشی کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت را ایفا می‌کنند، رایگان یا همت عالی است. علاقمندانی که بخواهند بابت دریافت کتاب‌ها و کمک به تداوم «جهش فرهنگی» مبلغی پرداخت کنند، می‌توانند کمک‌های خود را به شماره‌ی حسابی که تقدیم می‌شود واریز کنند.

مبالغ دریافتی زیر نظر هیأت امنای دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (کادرها)‌هزینه خواهد شد. سرکار خانم طاهره نقی‌ئی، و آقایان علی‌ اصغر تک‌دهقان، کمال حسینی، شهرام حلاج، عبدالفتاح سلطانی، سهیل فاضلی و علیرضا هاشمی، اعضای هیأت امنا هستند که بر نحوه هزینه‌ کردن کمک‌های مالی دریافتی، طبق اصولی که اعلان خواهد شد، نظارت خواهند کرد و گزارش دخل و خرج وجوه دریافتی را به صورت علنی منتشر خواهند کرد.

علاقه‌مندانی که تمایل دارند کتاب‌های کادرها را دریافت کنند می‌توانند با شماره تلفن‌های ۸۸۹۱۱۰۱۷ و ۰۹۳۵۶۵۲۸۶۱۱ (دفتر کادرها) تماس بگیرند یا پیام بگذارند تا متن الکترونیکی یا کاغذی کتاب به آنان تقدیم شود.

فهرست مطالب کتاب «انجمن‌ها و مسؤلیت خلق اخلاق آلترتاتیو»:بیست و ششمین دفتر خاطرات زیرخاکی: کنفدراسیون انجمن‌های محلی توسعه پایدار ایران (کتاب کادرها)

اول اردیبهشت ۱۴۰۳
شنبه 20 آوريل 2024 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

بیست و ششمین دفتر «خاطرات زیرخاکی»، ویژه فرودرین ۱۴۰۳، در ۳۰۰ صفحه، و با عنوان «کنفدراسیون انجمن‌های محلی توسعه پایدار ایران»، برای کارورزان دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (کادرها) و فعالان اجتماعی پروفشنال، منتشر شد.
با توجه به این‌ که عنوان پیشگفتار بیست و چهارمین دفتر «خاطرات زیرخاکی»، ویژه بهمن ۱۴۰۲، «تدارک تأسیس انجمن‌های طراز نوین شهر و روستا‌» بود، در پیشگفتار این دفتر «خاطرات زیرخاکی»، تمایزات و ارتباطات این دو طرح مورد بررسی قرار گرفته است.
در این پیشگفتار، همچنین، تمام روند‌های جاری در «جهش فرهنگی» و دستاوردهای نظری و عملی فعالیت‌های تجربی آن‌ها، طی فروردین ماه گذشته، به اجمال معرفی و تحلیل شده است.
خاطر نشان می‌کند، کتاب «تاریخچه سه قطعنامه» در باره طرح ملی «بازآفرینی پروفشن‌ها از شبه‌پروفشن‌های دولتی» به عنوان چهارمین مقاله از سری «مقالات آموزشی» از مجموعه کتاب‌های «تجربه یک جهش فرهنگی» طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.
همچنین، نخستین جلد از مجموعه کتاب‌های «اسناد زیرخاکی»، یکی دیگر از زیرمجموعه‌های کتاب‌های «تجربه یک جهش فرهنگی»، با عنوان «انجمن‌ها و مسؤلیت خلق اخلاق آلترناتیو» نیز طی جند روز آینده در اختیار کادرها قرار خواهد گرفت.
متن پی‌دی‌افی کتاب‌های «کادرها»، که نقش نشریات آموزشی کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت را ایفا می‌کنند، رایگان یا همت عالی است. علاقمندانی که بخواهند بابت دریافت کتاب‌ها و کمک به تداوم «جهش فرهنگی» مبلغی پرداخت کنند، می‌توانند کمک‌های خود را به شماره‌ی حسابی که تقدیم می‌شود واریز کنند.

مبالغ دریافتی زیر نظر هیأت امنای دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (کادرها)‌هزینه خواهد شد. سرکار خانم طاهره نقی‌ئی، و آقایان علی‌ اصغر تک‌دهقان، کمال حسینی، شهرام حلاج، عبدالفتاح سلطانی، سهیل فاضلی و علیرضا هاشمی، اعضای هیأت امنا هستند که بر نحوه هزینه‌ کردن کمک‌های مالی دریافتی، طبق اصولی که اعلان خواهد شد، نظارت خواهند کرد و گزارش دخل و خرج وجوه دریافتی را به صورت علنی منتشر خواهند کرد.

علاقه‌مندانی که تمایل دارند کتاب‌های کادرها را دریافت کنند می‌توانند با شماره تلفن‌های ۸۸۹۱۱۰۱۷ و ۰۹۳۵۶۵۲۸۶۱۱ (داود حسین، دفتر کادرها) تماس بگیرند یا پیام بگذارند تا متن الکترونیکی یا کاغذی کتاب به آنان تقدیم شود.روزشمار «جریان اصلی» (کتاب کادرها)

۱۳ فروردین ۱۴۰۳
دو شنبه 1 آوريل 2024 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

منظور از «جریان اصلی»، تجربه‌های آن گروه از فعالان اجتماعی پروفشنال است که از اوایل دهه ۷۰ و در جریان روابط کاری مختلف، مترجم کتاب دستورنامه رابرت را شناخته بودند و به اعتبار همین شناخت، به دعوت وی لبیک گفتند و در «کارگاه هم‌اندیشی عرف پارلمانی» مشارکت کردند تا ضمن آشنایی با این قواعد، روش‌های مناسب آموزش، تمرین و ترویج این قواعد در فرهنگ ایرانیان را نیز در جریان عمل مورد بررسی قرار بدهند.

فعالیت‌های این گروه، با برگزاری نخستین نشست «کارگاه هم‌اندیشی عرف پارلمانی» در ساعت ۷ بامداد روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ در دفتر هیأت مدیره انجمن شرکت‌های ساختمانی، و با میزبانی آقای مهندس محمد عطاردیان آغاز شد و بعد از برگزاری ۱۰۰ نشست در دو مرحله، اعضای این گروه دنبال فرصت مناسب هستند تا نخستین نشست اجلاس مجمع مؤسس «انجمن اصلی» را، بر اساس تجربه‌هایی که در طول این سال‌ها کسب کردۀ‌اند، و با هدف‌های اعلام شده زیر برگزار کنند:

یک. آموزش، تمرین و ترویج قانون عام پارلمانی و علم حقوق پارلمان ـآنطور که در دستورنامه رابرت تبیین و تشریح شده است - در جریان تأسیس و مدیریت انجمن اصلی
دو. شناسایی مشکلات ساختاری سازمان‌های موجود در پرتو علم حقوق پارلمانی
سه. کسب مهارت‌های لازم برای اصلاح مشکلات مربوطه در سازمان‌ها و تلاش برای بهبود وضعیت موجود بر اساس مهارت‌های کسب شده.

روزشمار فعالیت این گروه از فعالان اجتماعی پروفشنال طی برگزاری ۱۰۰ نشستی که طبق همین قواعد اداره می‌شد،‌ در کتابی با عنوان «جریان اصلی» در مجموعه کتا‌ب‌های «تجربه یک جهش فرهنگی» منتشر شده است.

پیشگفتار این کتاب، که در ادامه تقدیم شده است، ضمن تشریح اجمالی فعالیت‌های این گروه، برنامه‌ بلند‌مدت دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (کادرها) برای انتشار کتاب‌های متعدد در چارچوب «تجربه یک جهش فرهنگی» را تشریح کرده است. خواندان این پیشگفتار کوتاه به تمام فعالان اجتماعی پروفشنال، و به ویژه، به کادرها توصیه می‌شود.

علاقه‌مندانی که تمایل دارند این کتاب را دریافت کنند می‌توانند با شماره تلفن‌های ۸۸۹۱۱۰۱۷ و ۰۹۳۵۶۵۲۸۶۱۱ (داود حسین، دفتر کادرها) تماس بگیرند یا پیام بگذارند تا متن الکترونیکی یا کاغذی کتاب به آنان تقدیم شود.

گفتنی است متن پی‌دی‌افی کتاب‌های «کادرها»، که نقش نشریات آموزشی کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت را ایفا می‌کنند، رایگان یا همت عالی است. علاقمندانی که بخواهند بابت دریافت کتاب‌ها و کمک به تداوم «جهش فرهنگی» مبلغی پرداخت کنند، می‌توانند کمک‌های خود را به شماره‌ی حسابی که تقدیم می‌شود واریز کنند.

مبالغ دریافتی زیر نظر هیأت امنای دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (کادرها)‌هزینه خواهد شد. سرکار خانم طاهره نقی‌ئی، و آقایان علی‌ اصغر تک‌دهقان، کمال حسینی، شهرام حلاج، عبدالفتاح سلطانی، سهیل فاضلی و علیرضا هاشمی، اعضای هیأت امنا هستند که بر نحوه هزینه‌ کردن کمک‌های مالی دریافتی، طبق اصولی که اعلان خواهد شد، نظارت خواهند کرد و گزارش دخل و خرج وجوه دریافتی را به صورت علنی منتشر خواهند کرد.

پیشگفتار این کتاب، که «تجربه یک جهش فرهنگی» را تشریح کرده است، در ادامه تقدیم شده است:پذيرش | تماس | نقشه‌ى سايت | | آمار سايت | بازديد كنندگان : 599492

 پيگيرى فعاليت سايت fa   پيگيرى فعاليت سايت کتاب کادرها   ?

سايت با اسپيپ درست شده است 3.0.17 + AHUNTSIC

Creative Commons License