كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)

نخستین نشست مجمع مؤسس انجمن اصلی پیش از اسفند برگزار خواهد شد

۸ آذر ۱۴۰۱
چهار شنبه 30 نوامبر 2022 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

در نشست تعویقیِ چهل و سومین اجلاس ماهانه گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی که عصر سه‌شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ برگزار شد، این پیشنهاد به تصویب رسید که نخستین نشست مجمع مؤسس این انجمن، حداکثر تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۱ برگزار شود.

خاطر نشان می‌کند گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی تعدادی از فعالان اجتماعی هستند که از حدود ۱۵ سال پیش با «قانون عام پارلمان» - آنطور که در کتاب دستورنامه رابرت تشریح و تبین شده است - آشنا شدند. آنان نخستین نشست هم‌اندیشی خود را، برای آشنایی بیشتر با این قانون و بررسی مفاد آن، روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ در تهران برگزار کردند. حدود ۶۰ نشست برای این منظور برگزار شد.

همزمان با برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی گرو حامیان تأسیس انجمن اصلی، کارگاه‌های متعددی برای آموزش قانون عام پارلمانی در مؤسسه «کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت» (کادرها) در تهران برگزار شد و صدها نفر از فعالان اجتماعی حرفه‌ای و علاقمند در آن‌ها شرکت کردند و کم و بیش با این قانون نسبتاَ پیچیده آشنا شدند.

در جریان برگزاری همین کارگاه‌های آموزشی بود که به مرور و با درس آموزی از تجربه‌های فراوان، بهترین روش آموزش، تمرین، و ترویج این قواعد در کشوری با مختصات فرهنگی ایران امروز، کشف شد و به کمال رسید. و در همین مرحله بود که اعضای گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی، بار دیگر تعهد عمیق خودشان را به حاکمیت قانون مبتنی بر رآی برابر شهروندان به نمایش گذاشتند و این بار متعهد شدند نخستین انجمن ایرانی را بر اساس تجربه‌های به دست آمده تأسیس کنند که هدفش؛ از یک سو، آموزش، تمرین و ترویج همین قواعد در کل جامعه باشد، و از سوی دیگر بکوشد به مرورمهارت‌های لازم برای انجام اصلاحات ساختری‌ ناشی از عدم آشنایی با قانون عام پارلمان و علم حقوق پارلمانی را کسب کند و، مهم‌تر، نسبت به انجام این اصلاحات ساختاری نیز اقدام کند. دومین مرحله‌ی فعالیت گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۷آغاز شد و تا امروز ادامه یافت. و با تأسیس نخستین نشست مجمع مؤسس انجمن اصلی، که قراراست پیش از پایان بهمن ماه ۱۴۰۱ تأسیس شود، این مسؤلیت به مجمع مؤسس انجمن اصلی منتقل خواهد شد.

گفتنی است گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی، تا کنون از بیش از یک صد فعال اجتماعی پروفشنال (حرفه‌ای) برای شرکت در فرایند تأسیس انجمن اصلی دعوت کرده است تا در صورت تمایل و به عنوان مهمان در نشست‌های ماهانه این گروه شرکت کنند تا از نزدیک با روش نوین اداره مجامع تصمیم‌گیری بر اساس قانون عام پارلمانی آشنا شوند. بدیهی است مدعوان به نخستین مجمع مؤسس انجمن اصلی نیز عمدتا از میان کسانی انتخاب شوند که به این دعوت لبیک گفته‌اند و از هدف‌های انجمن اصلی حمایت می‌کنند.

در نشست تعویقی چهل و سومین اجلاس ماهانه گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی که عصر سه‌شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ برگزار شد این پیشنهاد نیز به تصویب رسید که کمیته‌ای سه نفره، پیش‌نویس برنامه برگزاری این نشست را تدوین کند و برای تصویب به مجمع آتی گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی که قرار است روز سه‌شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد، تقدیم کند.

خاطر نشان می‌شود بخش ۵۴ کتاب از فصل هفدهم دستورنامه رابرت با عنوان سازماندهی به یک انجمن دائمی روش‌‌های منطقی و تجربه شده‌ی تأسیس یک جامعه/انجمن/سازمان را - صرف‌نظر از اندازه و کارکرد خاص آن‌ها- تشریح و تبیین کرده است. توجه به نکاتی که در این فصل از کتاب آمده، به ویژه برای رهبران، کارآفرینان، بنیان‌گذاران و فعالان اجتماعی پروفشنال که می‌خواهند برای تحقق هدف‌های خود، جامعه/انجمن/سازمان‌های مدرن و مبتنی بر اساسنامه تأسیس کنند،‌ و از فرهنگ رایج «هیأتی» به فرهنگ «دموکراتیک» گذر کنند،‌ بسیار لازم است.

از آنجا که گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی می‌کوشد تا فرایند تأسیس این انجمن را طبق رویه‌ی مندرج در این فصل از کتاب مدیریت کند، از تمام مدعوان به مجمع مؤسس خواهد خواست، حتی المقدور این فصل از کتاب را - قبل از شرکت در مجمع مؤسس - مرور کنند.


titre documents joints

گزارش کمیته تأوین اسناد مجمع مؤسس انجمن اصلی

11 دسامبر 2022
info document : PDF
299.7 kb

پذيرش | تماس | نقشه‌ى سايت | | آمار سايت | بازديد كنندگان : 183 / 567784

 پيگيرى فعاليت سايت fa   پيگيرى فعاليت سايت اخبار ساخت جامعه‌های طراز نوین   پيگيرى فعاليت سايت انجمن اصلی   ?

سايت با اسپيپ درست شده است 3.0.17 + AHUNTSIC

Creative Commons License